СОНЦЕСТОЯННЯ

Spread the love

 

21 грудня – найкоротший день 2021 року в північній півкулі.

 Розрізняють літнє і зимове сонцестояння.

У північній півкулі зимове сонцестояння зазвичай припадає на 21–22 грудня і є важливою астрономічною і географічною подією. Зимове сонцестояння є початком астрономічної зими в північній півкулі.

В цей день найменша тривалість світлового дня (наприклад, для Києва 21 грудня вона становитиме лише 8 год 00 хв).

У північній півкулі в день зимового сонцестояння Сонце підіймається над горизонтом на мінімальну висоту. Протягом кількох днів після цього моменту полуденні висоти Сонця в небі і тривалість світлового дня лишаються практично незмінними – звідси й назва «сонцестояння».

На південному полюсі в день зимового сонцестояння Сонце взагалі не заходить, на північному – темна полярна ніч.

Незважаючи на те, що день сонцестояння вважається початком астрономічної зими, через кілька днів після цієї події Сонце почне підніматися все вище над горизонтом, а світловий день починає збільшуватися (наприклад, у Києві 1 січня світловий день триватиме вже 8 год 6 хв 28 с).

З точки зору астрономії, день зимового сонцестояння – це день, коли Земля в своєму орбітальному русі проходить точку зимового сонцестояння.

А сонцестояння – це, власне, момент проходження вищезгаданої точки на орбіті Землі.

У 2021 році зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня о 15 год 59 хв за міжнародним скоординованим часом (за київським поясним часом в Україні це буде о 17.59).

У культурі багатьох народів день зимового сонцестояння символізує відродження богів, життя і природи, до нього приурочені багато свят.

Стародавні римляни з 17 по 23 грудня шанували бога землеробства – Сатурна.

Стародавні германці вважали, що саме в цей день відроджувався Король Дуба, який відігрівав замерзлу землю і давав життя насінню в ґрунті.

У Шотландії існувала традиція запускати палаюче колесо, яке символізувало сонцеворот.

До запровадження християнства, стародавні слов’яни святкували в цей день «родини сонця», або «народження Коляди» – язичницького сонячного божества.

Джерело:  Фейсбук

Written by 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *