70-РІЧНИЙ ЮВІЛЕЙ ВІДКРИВАЄ НОВУ СТОРІНКУ…

Spread the love

alt

28 листопада в ошатній залі  наукової Ради Київського національного університету імені Тараса Шевченка зібралися київські волиняни, науковці, дослідники, історики, вчені, письменники, академіки, представники земляцтв у місті Києві, щоб відзначити 70-річчя створення Інституту дослідів Волині у м. Вінніпег (Канада), поспілкуватися в колі однодумців та прийняти рішення по відновленню діяльності Інституту в Києві.

alt   alt

 alt   

Сімдесят років тому, коли землі історичної Волині ще кривавилися в нерівній боротьбі за волю України, в далекому канадському Вінніпезі, в будинку Колегії Св. Андрія зібралися вихідці з цієї землі й підписали «Спільну заяву», якою започатковували «Ініціятивний Гурток Волинян».  Відтак з 26 листопада 1949 року почався відлік діяльності першої регіональної установи наукового характеру українців в еміграції. Досліджуючи історію Волинської землі на чужині, її сини й дочки прагнули таким чином спрямувати свої духовні сили й матеріальні ресурси на служіння українській науці поза межами Батьківщини.

З проголошенням незалежності України  Інститут у Вінніпезі припинив наукову діяльність. Його архів тепер знаходиться у сховищах Державного архіву Волинської області, а видавничі потужності було передано до Волинського університету імені Лесі Українки в Луцьку. Видання цього Інституту є в архівах і інших закладів. Учасники урочистого заходу змогли познайомитись з деякими виданнями з архіву Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

alt   alt

Урочистий захід відкрив і виступив з вітальним словом до його учасників  проректор університету з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки), кандидат філологічних наук, професор Петро Олексійович Бех.

alt

З вітальним словом виступив також волинянин за походженням Володимир Федорович Цвих – доктор полiтичних наук, доктор фiлососфських наук, професор, завідувач кафедри політології філософського факультету Київського національногого університету імені Тараса  Шевченка.

alt

Усіх присутніх волинян – членів Міжнародного громадського об”єднання “Волинське братство” та учасників урочистого заходу привітав його голова, народний депутат України 3-6 скликання Шевчук Сергій Володимирович.

alt

З доповіддю про історію утворення, діяльність, наукові надбання та долю Інституту досліджень Волині виступив відомий історик, політик, письменник, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, академік Академії наук вищої школи України, почесний член Ради МГО “Волинське братство” Сергійчук Володимир Іванович.

alt

Після доповіді Шевчук Сергій Володимирович проінформував, що ініціатива  відзначення цієї історичної дати виникла у професора Сергійчука Володимира Івановича, яку з ентузіазмом підтримало МГО “Волинське братство”. І поки пан Володимир перебував у Вінніпезі, волиняни готували проведення заходу, а ініціативна група науковців та членів МГО виступила з пропозицією відновити діяльність цієї досдідницькоі організації в Києві у вигляді громадської організації “Інститут дослідів Волині, Вінніпег-Київ” спільно з КНУ імені Тараса Шевченка. Це була ще одна причина, яка спонукала зібрати усіх присутніх, щоб згадати історичні події на Великій Волині, дати їм оцінку і обговорити питання відновлення діяльності Інституту дослідів Волині у Києві.

alt

Тож учасники були запрошені до співдоповідей та обговорення. Про проблеми історичної правди  про так звану Волинську трагедію і важке вирішення наслідків цих кривавих історичних подій і відносин між Україною та Польщею на сучасному етапі  емоційно розповів Ярослав  Петрович Федорчук – відомий український політик та громадський діяч, народний депутат України IV–VII скликань, кандидат економічних наук, член Національної спілки письменників України, автор книг «Волинянин. Дитинство і юність», «Волинянин. Напередодні» та «Трагедія українсько-польського протистояння на Волині 1938–1944 років. Волинська область. Підсумки», автор фільмів «Волинянин», «Вони боролись до загину».

alt

Про своє бачення історичних подій на Волині, а також доцільнісь відновлення діяльності Інституту дослідів Волині висловили відомі волиняни та гості:

alt

Моцик Олександр Федорович, Надзвичайний і Повноважний Посол України

alt

Ярмолюк Микола Олександрович, дипломат

alt

Кожин Борис Борисович, перший командувач Військово-Морських Сил України,віце-адмірал, народний депутат України 2-3-го скликань, український громадсько-політичний діяч

alt.

Ольховський Іван Андрійович, журналіст, письменник (зліва)

Данилюк Володимир Олексійович, головний редактор “Волинської газети”, м. Луцьк, як перший внесок у скарбницю відновленого Інституту презентував збірку текстів пісень “Пісні волі”. Ці пісні в єдиному рукописному примірнику були зафіксовані на папері невідомим волинським учасником ОУН та УПА в березні 1949, якраз у той рік, коли в Вінніпезі інші українці створювали Інститут дослідів Волині… У ньому, поряд із малюнками Ніла Хасевича, правда про ідейні принципи боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу в різні історичні періоди. Збірник побачив світ завдяки сприянню Експертної ради з питань видавничої справи Волинської облдержадміністрації, МГО “Волинське братство” та Волинського “Меморіалу” імені Василя Стуса, депутата облради Володимира Бондаря, інших установ та організацій спільно з художнім редактором Олександром Жуком і технічним редактором Миколою Волошиним.

alt

Приємно, що взяти участь в урочистому заході, обговоренні та вирішенні питання відновлення Інституту дослідів Волині погодились керівники та члени земляцтв областей України у місті Києві саме історичної Волині і інших регіонів.

alt

Барановський Biктop Михайлович, перший віце-президент МГО «Земляцтво  житомирян»

   alt  alt

Якимчук Микола Андрійович, віце-президент–голова та Ващук Святослав Михайлович,  виконавчий директор МГО “Рівненське земляцтво “

alt

Каплун Михайло Степанович, голова Правління ГО «Земляцтво  “Хмельниччина” (зліва)

alt

Цибух Валерій Іванович, голова ГО “Земляцтво буковинців “Буковина”

alt

Дерев’янчук Геннадій Юхимович, виконавчий директор ГО  “Львівське Товариство” (зліва)

alt

Гриценко Микола Семенович, журналіст, поет, прозаїк, громадський діяч, президент благодійної організації “Фонд сприяння ініціативам газети «День»,  ГО  “Сумське земляцтво”

alt

Пономаренко Борис Йосипович, заступник голови земляцтва, ГО  “Черкаське земляцтво “Шевченків край”

Після завершення виступів одноголосно було прийняте рішення про відновлення діяльності  інституту дослідів Волини шляхом створення громадської організації “Інститут дослідів Волини (Вінніпег-Київ)”, затверджені відповідні документи.

alt

Музичне вітання від лауреата міжнародних та всеукраїнських конкурсів, дитячого фольклорного ансамблю “Зернятко” подарувала учасникам його керівник, волинянка, Заклецька Раїса Романівна, заслужений працівник культури України, директор будинку творчості дітей та юнацтва “Вітряні гори”.

alt

В рамках заходу відбулась презентація ювілейного 10-го випуску альманаху “Волинь моя”, присвяченому 20-річчю МГО “Волинське братство”. Книгу презентував його незмінний голова редколегії СОРОКА Михайло Михайлович – журналіст, заступник голови  МГО “Волинське братство”, заступник Голови Укрінформу. Особливістю цього часопису є те, що в ньому цілий розділ подає основні хронологічні дані і фотографії діяльності волинського земляцтва за 20 років. Традиційно представлений історичний матеріал, розповіді про волинян. А ще це самий об”ємний випуск альманаху за кількістю матеріалів та сторінок.

Так, видано вже 10 випусків часопису, альманаху про життя волинян у столиці і поза нею, про історичні події на Великій Волині та історичні постаті ввідомих і невідомих волинян, про життя на Малій Батьківщині і багато інших матеріалів. І як відзначив у своїй доповіді професор Сергійчук В. І. – це і є дослідження Волині і своєрідним внеском МГО “Волинське братство”  і його головного редактора Михайла Сороки у скарбницю Інституту дослідів Волині..

Книгу вручили усім присутнім учасникам зібрання.

alt  alt

  alt   alt

alt  alt  alt

alt  alt  alt

 alt  

Свою підтримку  у відновленні діяльності Інституту дослідів Волині і перший внесок надала Асоціація земляцтв областей України у місті Києві. Від імені Асоціаціїї голова Правління ГО «Земляцтво  “Хмельниччина” Каплун Михайло Степанович вручив Михалу Михаловичу Сороці унікальне видання –  об”ємний “Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови” автора Миколи Ткача, виданого за підтримки Товариства “Чернігівське земляцтво в Києві”.

alt

alt   alt

І традиційно зустріч завершилась спільним виконанням гімну волинян усього світу “Волинь моя” Степана Кривенького.

alt                                                  

Фото на  згадку

alt

alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

alt   alt

Жанна Шнуренко

Фотозйомки: Лук”янчук Георгій Григо́рович 

газети “Нація і держава”, “Слово Просвіти”

Written by 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *