«КОЛОДІЯ, ЗАПУСТИ, МАСНИЦІ».

Spread the love

11 БЕРЕЗНЯ 2016 РОКУ О 17:30 В

«НЦНК МУЗЕЙ ІВАНА ГОНЧАРА»

ВІДБУДЕТЬСЯ ОБРЯДОДІЙСТВО

«КОЛОДІЯ, ЗАПУСТИ, МАСНИЦІ».

«Масниці» справляли на останньому тижні перед Великим Постом. Побутували ще й такі назви: «Колодія», «Масниці», «Запусти», «Сирниця». В народі кажуть:«Ой Масляна, Масляна, яка ти маленька, сім би неділь Масляна, а посту – одненька».

Весь Масничий тиждень проходив під знаком Колодія. В понеділок Колодій родився, жінки сходились цього дня до корчми чи до когось в хату (дівчат на «бабську колодку» не пускали), витягали із кошика поліно, сповите у пеленки чи рушники і викрикували: «Колодій родився!». Починалася забава. У вівторок Колодію справляли хрестини, у середу – похристини, а в четвер Колодій святкував Масляну: «Ходи, Колодію на нашу затію, будемо їсти, будемо пити, Світ Божий хвалити», у п’ятницю він помирав, а в суботу його оплакували.

Молодь святкувала «колодку» окремо. Дівчата прив’язували «колодки» хлопцям, це могла бути невеличка дерев’яна паличка, прикрашена стрічками, лялька, хусточка чи сувій полотна. «Колодку» в’язали і батькам, що не оженили сина, чи не віддали доньку заміж. Зняти «колодку» самому не можна, слід було її викупити могоричем чи подарунком. Хлопці могли давати викупне стрічкою, хусткою чи навіть коралями, якщо дівка «запала в душу». Дівчата ж перед Великоднем віддавали в свою чергу «колодку», даруючи хлопцям пару писанок однакового взірця.

Тож запрошуємо:

Колодку в’язати, до хлопців моргати,

Вареники їсти, коло дівки сісти.

Запусти справляти, файно танцювати,

Бо прийде Великий піст і всім прижме хвіст.

У програмі заходу:

17:30-18:30 – майстер-класи з ліплення вареників та пташок, виготовлення колодок

18:30-19:00 – «Колодка» з Сумщини від гурту «Рожаниця»

19:00-19:30 – «Колодка» від гурту «Вербиченька» народного, фолькльорно-аматорського колективу з с. Рудьківка, Бобровицького району.

19:30-20:00 – Обряд пов’язування колодок неодруженим хлопцям

20:00-20:30 – Обрядодійство «Колодія» зі спаленням коструба

20:30-22:00 – Танці та забава від гурту «Буття»

Вхідний квиток для дорослих – 30 грн.,

для дітей та пенсіонерів – 9 грн.

Адреса: вул. Лаврська, 19

Written by 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *