Свята, звичаї, обряди наших предків

Spread the love

19 грудня  День Святого Миколая

«А ТИ, СВЯТИЙ МИКОЛАЙ, НАМ У ВСЬОМУ ПОМАГАЙ…»

     День пам’яті святителя чудотворця Миколая православною церквою відзначається двічі на рік: 22 травня – теплий, весняний;19 грудня – зимовий. Святий народився в Малій Азії у сім’ї багатих християн, після смерті яких віддав власну спадщину бідним людям і повністю присвятивши себе служінню Богу. Своїми молитвами він творив чудеса: зцілював хворих, вгамовував бурю на морі, робив безліч добрих справ. Ставши архієпископом, не  розкошував, а ,навпаки, носив простий одяг, їв один раз на день, пив лише воду, допомагав усім, хто звертався до нього, заступався за скривджених, знедолених, піклувався про дітей. За це після смерті церква визнала його святим.

Про Миколая-чудотворця складено багато легенд, переказів, апокрифів, в основі яких його чесноти, дива, які він творив, радість, яку він дарував, коли на неї навіть не чекали. Найперше, Миколай – заступник бідних, сиріт, нещасних. Він також – покровитель землеробства і тваринництва, земних вод і морів, на яких рятував людей. Недарма усі рибалки та мореплавці брали з собою його ікону і молилися про спасіння на водах. Традиційно це свято в селах відзначали весело, з піснями, музиками, забавами. Варили багато пива, запрошували гостей – далеких і близьких; хлопці і дівчата їздили великими гуртами, прокладаючи санну дорогу. Ще була приповідка, що до цього дня варто розрахуватися з боргами, бо «коли не оддаси до Миколая, то вже не оддаси ніколи».   

Як згадують жінки клубу «Волинянка», коли вони були маленькими, до них приходив не «російський дід Мороз», а «добродій Миколай». Ще з давніх часів старші люди перевдягалися у нього і заходили в оселі з подарунками, які батьки готували для дітей, або клали у чобіток чи під подушку. Вручаючи кожному гостинець, св. Миколай питав, які добрі справи зробив хлопчик чи дівчинка впродовж року. І отримували його лише слухняні діти – нечемних карали різочками. Але все одно св. Миколай  виконує бажання всіх без винятку, бо він щедрий, добрий і дуже любить малечу. Ця гарна традиція відновилася у нас наприкінці 90-х років ХХ стол. і поширилася по всій Україні.

То де живе Миколай? Скажете, звісно на небі. Та нещодавно він поміняв небесну обитель на земну. Адже в Карпатському краї, у самому серці Гуцульщини, на Косівщині, виросла Садиба святого Миколая. Тут створено туристичний комплекс для родинного й молодіжного відпочинку. До нього увійшли Будинок св. Миколая, його Пошта, Ліс казок – розважально-ігрові галявини, оформлені за мотивами українських народних казок. Кожний, хто напише листа добродію Миколаю, обов’язково отримає відповідь.

 Образ Божого угодника користується особливим пошануванням в Україні, його втілено в багатьох храмах, монастирях, зокрема на Волині. А ще варто пам’ятати, що наш Луцьк знаходиться під опікою св. Миколая. 23 квітня 2000р. біля приміщення Луцької міської ради було встановлено скульптурну композицію у вигляді кам’яної арки над постаттю архієпископа зі Святим Письмом у руках. Його створили професор Львівської художньої академії Я. Скакун та архітектор А. Бідзіля. Пам’ятник заввишки чотири з половиною метра відлито з бронзи. На постаменті написано: «Покровителю і захиснику міста. Вдячні лучани». З цього місця вимірюється відстань від Луцька до Києва та інших міст України й далеко за її межі.    

То ж вітаємо усіх Миколаїв, Миколайчиків, Миколаєнків, Миколаївних, Миколайовичів з Днем ангела і бажаємо, щоб святий Миколай защедрив усіх своїми благодіяннями та приніс кожному неочікувану радість.

Заспіваймо цього святкового дня пісню про св. Миколая:

О, хто, хто Миколая любить,

О, хто, хто Миколаю служить.

Тому святий Миколай

На всякий час помагай,

Миколаю.

О, хто, хто спішить в твої двори

Того ти на землі і в морі

Все хорониш від напасти,

Не даєш йому пропасти,

Миколаю.

О, проси долі для Вкраїни,

О, нехай встане із руїни.

Долю-щастя хай вітає,

В славі й волі хай сіяє,

Миколаю.

 

 

 У Києві до дня святого Миколая відбудуться, зокрема, такі заходи:

18-19 грудня  2010 рокуу приміщенні  Оперної  студії Національної музичної академії України ім. Чайковського відбудеться перший дитячий український мюзикл «Як Івасик у казку потрапив»;

благодійний різдвяний ярмарок «Три мішечки. Від Миколая до Різдва». Нагадаємо, що він проходитиме з 16 грудня 2010 по 9 січня 2011 р. на Майдані Незалежності у Києві.

На час проведення Благодійного різдвяного ярмарку головний майдан столиці перетвориться на казкове містечко — із чарівними будиночками, церковними лавками, поштою святого Миколая та невеличкою сценою, на якій кожного дня виступатимуть дитячі творчі колективи.

Пропонуємо вашій увазі  розклад заходу на найближчі  дні:

16 грудня

Початок роботи ярмарку. Відкриття арт-об’єкту “Зірки майбутнього”

10:00 — початок роботи павільйонів ярмарку

12:00 — презентація арт-об`єкту “Зірка майбутнього”

20:00 — завершення робочого дня ярмарку

 

17 грудня

Урочисте відкриття ярмарку. День святої великомучениці Варвари

10:00 — відкриття ярмарку

11:00 — початок роботи локацій:

* пошта святого Миколая

* «три мішечки святого Миколая»

* лялька-мотанка від ВБФ «Дорога майбутнього»

 

* благодійна акція «Іграшка у подарунок»

* паровозик святого Миколая (катання та фотографування)

* робота БФ “Молодь небайдужа”

14:00 — майстер-клас по виготовленню благодійних різдвяних свічок

16:15 — встановлення на подіумі головної благодійної свічки ярмарку

 17:25 — початок урочистого концерту за участю хору «Київ», муніципального камерного хору «Кредо», переможиці дитячих конкурсів Анастасії Яковлевої

17:45 — презентація ВБФ “Дорога майбутнього”

18:00 — продовження концерту за участю Влада Каращука, колективів “Різдвяна пісня”, “Вітамінчик”, арт-школи дитячої моди “Ясочка”

18:30 —концерт дитячих колективів

20:00 — завершення робочого дня ярмарку

 

18 грудня

10: 00 — початок роботи ярмарку і локацій

12:00 — майстер-клас представників молодіжного клубу, що при Іонинському монастирі

17:00 — концерт БФ «Соняшник», полтавського театру моди, самодіяльних колективів з м. Чернівці

18:30 — фінал концерту

20:00 — завершення робочого дня ярмарку

 

19 грудня

День святого Миколая. Головна подія грудня

10:00 — початок роботи ярмарку і локацій

14:00 — майстер-клас представників молодіжного клубу, що при Іонинському монастирі, та фонду «Молодість небайдужа»;

святковий концерт “Українські співи в світі” за сприяння Міністерства культури України

20:00 — завершення робочого дня ярмарку

 

Підготувала Вікторія ВАЛЬКОВА

Written by 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *