12 грудня 2014 року
МУЗЕЙ ІВАНА ГОНЧАРА ЗАПРОШУЄ НА ВЕЧОРНИЦІ НА АНДРІЯ
Кличемо:
На Андрія гуляти,
Калиту кусати,
Вареники ліпити,.
На коноплях ворожити:
«Пресвятий Андрію, я на тебе коноплі сію
Дай Боже знати, з ким буду збирати»
«У грудні що не день – то празник». Недаремно матері дівчат перестерігають: «Так савила, варварила, що сорочки не справила». Які б не були гулі, а до Різдва годилося справити нову сорочку і придбати новий посуд. І серед усіх забав і празників «Андрія» чи не найвеселіший.
На Центральній Україні парубочі та дівочі громади переважно святкували Андрія 13 грудня, а на Західній Україні – в ніч на Андрія – 12 грудня.
Дівчата збирались вранці у когось в хаті і гуртом випікали Калиту (круглий корж з медом і маком, прикрашений горіхами, вишнями або калиною). Потім ворожили: «лічили кілки в тинах», «слухали попід вікна», «сіяли коноплі по снігу», «кидали чобіт через хату». Хлопці приходили «кусати Калиту» пізно ввечері. Калиту підвішували на стрічці до ціпа чи жердини і «під’їжджали» до неї на коцюбі. Той, хто їхав на коцюбі – називався «пан Коцюбинський», а той, хто охороняв Калиту і писав сажею – писар – «пан Калитинський».
Перед кусанням Калити пану Коцюбинському годилося пройти випробовування грою «Зайчик» або загадкою. В інших місцевостях пана Коцюбинського смішили, і коли розсміявся – мазали сажею по обличчю.
Хлопці збиралися гуртами і робили шкоду тим батькам, які не пускали дівчат на вечорниці – знімали брами, виносили віз на дах, розбирали тини.
У програмі заходу:
18:00 Майстер-класи:
– ліплення вареників
– «гуляння макогона у макітрі з маком» від Петра Гончара
18:30-19:00 Ворожіння на дівочу долю від Анжеліки Рудницької
19:00-19:20 «Сіяння конопель по снігу» від гурту «Рожаниця»
19:20-20:00 «Ламання тинів» і «кидання черевика» від «Бурси фольклору»
20:00-20:30 «Під’їжджання на коцюбі» від «пана Калитинського» – від Валерія Гладунця
20:30-21:00 Випробовування парубків іграми: «Каперуш», «Зайчик» і «Голубка»
ВХІД У МУЗЕЙ:
для дорослих – 30 грн., для дітей та пенсіонерів – 9 грн.
Захід відбувається в рамках Мистецької Оборонної Толоки «Захистимо Батьківщину Разом!» Під час заходу відбудеться збір коштів та необхідних речей для українських бійців.
Адреса музею: вул. Лаврська, 19
Детальніша інформація: (044)288-92-68, 360-90-77 / honchar_museum@ukr.net /