ДОРОГІ КРАЯНИ!
МУЗЕЙ ЛЕСІ УКРАЇНКИ
(ВУЛ. САКСАГАНСЬКОГО, 97) ЗАПРОШУЄ
НА ЛІТЕРАТУРНО-МИСТЕЦЬКИЙ ВЕЧІР З НАГОДИ 165-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ОЛЕНИ ПЧІЛКИ, ЯКИЙ ВІДБУДЕТЬСЯ
17 ЧЕРВНЯ 2014 Р. О 15 ГОД.
Сьогодні, на хвилі потужного національного підйому в суспільстві, з особливим інтересом звертаємось до сторінок історії України. З вдячністю і гордістю можемо сказати, що все життя Олени Пчілки є прикладом самовідданого служіння українській ідеї. Багатогранна діяльність Олени Пчілки (Ольги Петрівни Косач, уродженої Драгоманової) – помітне явище в історії українського культурного та громадського життя 1870-х – 1920-х років. Вона відома як письменниця і перекладач, автор цілої низки цікавих, повчальних і по-справжньому теплих творів для дітей, видавець часописів „Рідний край” і „Молода Україна” (першого на Наддніпрянській Україні журналу для дітей, що виходив у світ власним коштом Олени Пчілки), невтомний дослідник і популяризатор самобутньої культури українського народу. Етнографічна робота О. П. Косач, направлена на збереження традиції української вишивки, ремесел, побуту, усної народної творчості, дістала високу оцінку наукової громади: дослідниця була обрана членом-кореспондентом Всеукраїнської Академії Наук. Згадаймо й те, що вона подарувала світові і виховала славетну Лесю Українку. В одному з листів письменниця справедливо зазначала: „Хтозна, що саме вийшло б з Лесі, коли б вона росла під іншими впливами. Може й була б поетесою, та тільки – чи була б поетесою українською?.. Час був тоді такий лихий! – дуже мало людей виховувало своїх дітей свідомими українцями (та й тепер таких людей не багато)!..” Не можна забути того, що за свої переконання і служіння українській ідеї Олена Пчілки зазнала репресій і на схилі літ притягалася до відповідальності у справі СВУ, а потім довгі десятиліття була в числі «непопулярних»…
Маловідомою є грань діяльності О. П. Косач, пов’язана з музикою (цій темі буде присвячений виступ Ірини Щукіної). На вечорі прозвучить авторська пісня Олени Пчілки «Без тебе, Олесю», яка стала народною; музичним подарунком до ювілею стане презентація української версії «Серенади» Франца Шуберта зі словами Олени Пчілки.
На вечір запрошені знані письменники, науковці, видавці, художники, громадські діячі – лауреати літературної премії імені Олени Пчілки: Євген Сверстюк, Валерій Шевчук, Михайло Слабошпицький, Петро Кононенко, Лариса Мірошниченко, Алла Ріпенко, Сергій Гальченко, Олена Таланчук, Ярема Гоян, Ірина Бойко, Микола Пшінка, Надія Кир’ян, Ніла Підпала, Віктор Терен та ін.