14 вересня 2012 року запрошуємо до Музею Івана Гончара на обрядодійство «Весілля свічки».
«На коня хлопців саджати,
дівчат ткати, прясти навчати,
ще й на «Весіллі свічки» гуляти,
мед-вино пити, а кулішем закусити!»
До XVII століття на Семена-Стовпника (14 вересня) наші пращури святкували Новий рік, або як його ще називали «Свіччене весілля». У стародавньому Києві, на Контрактовій площі, у світлі багаття та смолоскипів збиралися всі цехові майстри. Кожен цех демонстрував свої професійні вміння під супровід обрядових пісень. Забава тривала цілу ніч…
Завітавши на свято до Музею Івана Гончара, ви зможете взяти участь в автентичному буковинському весіллі, яке презентуватиме колектив «Калинове намисто» (с. Южинець Кіцманського р-ну Чернівецької обл.), почути різнобарв’я народних весільних пісень у виконанні фольклорних гуртів «Рожаниця» та «Царина», долучитися до обряду «Переїзди молодої» від колективу «Волиняни» (с. Мала Глуша Любещівського р-ну Волинської обл.), та зрештою «оженити свічку на комині» разом із народним фольклорно-етнографічним гуртом «Здвижаночка» (с.Покришів Брусилівського р-ну Житомирської обл.).
Для молоді цей день був особливим, бо саме на Семена-Стовпника здійснювався вступ до парубочих та дівочих громад. Тож, пропонуємо і вам випробувати свої сили. Здебільшого в ці дні закінчувалося тепле літо, а з ним і «вулиця», на яку збиралася сільська молодь. В цей день запалювався перший «посвіт» і розпочинався період вечорниць. А парубки та дівчата винаймали хату для їх проведення.
Отже, пропонуємо вам, якщо ви ще не знайшли собі пару, здійснити пошук її на наших вечорницях, із запашною кавою від «Львівської майстерні шоколаду», під запальні мелодії народних музик.
То ж приходьте, ласкаво просимо вас на свято!
У програмі заходу
12:00 – 20:00 – Унікальні майстер-класи:
Малювання на склі, розпис яворівської іграшки, різьблення рахв (карпатських скриньок), виготовлення весільних вінків та сирних коників, сукання весільних свічок, ткання на верстатах, виготовлення гуцульської кресані, розпис картин шоколадом, випікання пташок, розпис традиційних пряників.
17:30 – 18:00 – Завершення періоду «вулиці»: обряд «всадження на коня», вступ до парубочих та дівочих громад.
18:00 – 18:15 – Показ обряду «Покривання молодої» – колектив «Волиняни».
18:15 – 19:20 – Буковинське весілля – колектив «Калинове намисто».
19:20 – 21:00 – Гостина, танці
21:00 – 21:20 – Показ обряду «Весілля свічки» – колектив «Здвижаночка»
21:20 – 21:45 – Запалювання першого «посвіту». І святкова хода фольклорних гуртів
21:45 – 22:45 – Показ весільної обрядовості – гурти «Рожаниця», «Царина», «Волиняни».
22:45 – 24:00 – Перегляд відеофільму «Українське народне весілля».
Нічна кава від «Львівської майстерні шоколаду» у Києві