Найстаріша хата України знаходиться на Волині: їй 432 роки
Побудова «курної» хати у селі Самари Ратнівського району датується 1587 роком. Про це свідчить надпис на покутній стіні.
Зараз ця хата знаходиться в Національному музеї народної архітектури та побуту України.
Справа в тому, що ця давня оселя рідкісний зразок давнього житла.
Дах двосхилий на кроквах критий соломою. На фронтонах вітрові дошки з «кониками».
Три волокових вікна з деревяною засувкою, у вхідній стіні волокова кагла. Двері на бігуні.
Курна глинобитна піч на рубленому опічку.
На покутній стіні дата 1587р.
Для районів Волинського Полісся була характерна дворядна забудова двору.
Господарські будівлі, обєднані спільними стінами та дахом, шикувалися в один ряд паралельно житловому будинку, який, залежно від орієнтації за сонцем, наближали до вулиці довгим або коротким фасадом або виносили в другий ряд і розташовували у глибині двору.
фото: Фейсбук Микола Андрусік Теревені про Любешів
Наслідуючи загальноукраїнську традицію розташування, піч розміщували в кутку біля вхідних дверей, полиці відкрита шафа («мисник») в протилежному кутку біля входу, лавку під вікнами чільної стіни, а спальне місце («піл») безпосередньо біля печі вздовж тильної стіни з люлькою над ним.
У хатах збереглися такі елементи, як спеціальний димовідвідний прилад («світець», «посвіт»), який кріпився під отвором стелі над лучиною. була і форма печі («курна піч»), дим від якої виходив одразу в будинок, через що закопчені стіни нічим не прикрашалися.
Характеру курної печі відповідав темний, так званий «димний» керамічний посуд («горщики», «глечики», «гладущики»). Всі деревяні предмети побуту посуд, знаряддя праці також були наділені рисами первиної простоти .
Ще по наших селах де-інде стоять вбиті в землю старі поліські хати, їх мало, але вони є німими свідками не простої але цікавої історії нашого поліського краю.
Джерело: Фейсбук