«Клечальна Неділя» або ж «Трійця» в козацькому селищі «Мамаєва Слобода»

Spread the love

Трійцю у нас на козацькій Україні називали ще «Клечальною Неділею», або ж «Зеленими святами». Свято має яскраво виражений прадавній дохристиянський характер. Протослов`янські обряди поклоніння деревам збереглися в українців у такому звичаї, як встановлення «Віхи». Напередодні Трійці наші прадіди встановлювали заклечаний смарагдовою зеленню велетенський хрест, який і називався «Віха». На саму ж Трійцю рясно заклечували гілками дерев, усілякого зілля та квітів ворота, подвір`я, причілок та хатні двері, а також всю оселю від божника і до печі та притрушували зеленню долівку… Українці вважали, що на кожному листочку клечання «гойдається» душа прадіда чи прабабусі, спостерігаючи за нами…

 

Заходи з нагоди свята «Трійці» відбуватимуться впродовж двох днів
7 червня 2014 року:
12-00 – встановлення віхи на березі озера Красавиця дівчатами – козачками «Мамаєвої Слободи».
16-00 – Вечірня служба в козацькій ставропігійній церкві Покрова Пресвятої Богородиці
8 червня 2014 року:
7-30 – Сповідь та урочистий церковний передзвін з нагоди свята Трійці.
8-00 – Святкова Літургія та освячення зілля в козацькій ставропігійній церкві Покрова Пресвятої Богородиці
12-00 – Відтворення давнього українського обряду «Водіння Куста» дівчатами – козачками «Мамаєвої Слободи»

З нагоди одного з найвеличніших православних свят – Дня Святої Трійці Ви та Ваші рідні матимуть змогу поринути у світ старовинних традицій в урочищі обіч витоку легендарної річки Либідь на території козацького селища «Мамаєва Слобода». Отож, після служби в церкві, 8 червня 2014 року о 12-00 всі охочі зможуть прийти, взяти клечання (гілочки клена, берези, липи) та нарвати зілля, що росте довкруг озера Красавиця і спільно з дівчатами – козачками заклечати та притрусити долівки хат Коваля та Гончара на «Мамаєвій Слободі» отим духмяним клечанням та зіллям татариння…

В обряді «Водіння Куста» брали участь лише дівчата. Вони збиралися десь у гаю або лузі, обирали серед себе високу струнку найгарнішу дівчину та наряджали Кустом. Слобідські дівчата – козачки, як це робили в давнину наші прабабусі, зберуться на березі біля криниці озера Красавиця, з якого бере початок річка Либідь. Виберуть найгарнішу та заклечають її з ніг до голови в зелене листя, так щоб ніхто не міг впізнати. Обвішають зеленими гілками з клену, липи або в’язу. До них обов`язково вплетуть шовкову траву любистку та м’яти. З гілок зроблять й вінок. Далі подруги «дівчини – Куста» обдарують намистом – «щоб жито колосилось чисто», стрічкою – «щоб була гарна молодичка». У гурті із «Кустом» мала бути непарна кількість дівчат – три, п’ять або сім. Узявшись попід руки, вони з троїцькими піснями йшли через все село, ходили від хати до хати. Посередині – замаяний зеленню «Куст», який увесь час мовчав, вшановуючи цим пращурів, через те, що вірування в «Куста» були пов’язані із культом померлих, які о цій порі нібито з’являлися на землю й тимчасово перебували у трійчаній зелені…

Панове товариство! Правнуки та правнучки Лицарів степу – Запорозьких козаків! Чекаємо Вас, як 7 так і 8 червня на величне українське православне свято «Трійці», де під Благовіст церковних дзвонів козацької ставропігійної церкви Покрова Пресвятої Богородиці Ви на віч переконаєтесь, що «Нашому роду – нема переводу»! Адже доки ми зберігаємо наші спадкові традиції, доти ми і залишаємось українцями.

Адреса: вул. М. Донця, 2


 

Written by 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *