I Міжнародний конкурс українського романсу
імені Квітки Цісик у Львові
У перші квітневі дні у Львівській національній філармонії відбулася непересічна мистецька подія – відкриття I Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик.
У перші квітневі дні у Львівській національній філармонії відбулася непересічна мистецька подія – відкриття I Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик. У переповненій залі філармонії з 2 по 3 квітня лунав спів самої Квітки Цісик і її улюблених пісень та романсів у виконанні молодих конкурсантів із восьми країн світу: Естонії, Латвії, Польщі, Молдови, Румунії, Росії, США, Угорщини та України. Оцінювало мистецьку майстерність вокалістів компетентне журі у складі: Ніни Матвієнко (голова журі), Алекса Гутмахера, Олександра Горностая, Кирила Стеценка, Любові Зубко, Василя Лазаровича. Із заявлених 30 учасників журі до участі в конкурсі відібрало 14 виконавців: Олесю Літневські (Естонія), Василя Коломановського (Латвія), Світлану Сасу (Молдова), Михайла Зраду (Польща), Едуарда Наточев (Росія), Михайла Колотило (Румунія), Світлану Махно (США), Романа Меденці (Угорщина), а також учасників з України: Ольгу Акулову (Донецьк), Тетяну Лаврів (Івано-Франківськ), Оксану Муху (Львів), Люцину Хворост (Харків), Віталія Соболева (Чернівці).
Конкурс відбувався у межах українсько-американського проекту «Незабутня Квітка», ідейним натхненником та продюсером якого став його директор Алекс Гутмахер. Мета проекту – проведення концертів та вечорів пам’яті, присвячених видатній американській співачці українського походження Квітці Цісик.
До організації заходу долучилися Українська Американська Координаційна Рада, ArtEmes Entertainment Productions (США), громадська організація «Галицькі фестини», співорганізатори: Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка», громадська організація «Незабутня Квітка», офіційний перевізник Українські Авіалінії «АероСвіт», готель «Супутник». Конкурс відбувся під патронатом Львівської міської ради і при підтримці Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури України, Львівської обласної держадміністрації.
Захід проводився як соціально-благодійний для того, щоб привернути увагу суспільства до онкологічних проблем (усі жінки в сім’ї Квітки Цісик помирали від раку грудей).
Честі відкрити Перший співочий конкурс імені славетної Квітки Цісик 2 квітня 2011 року удостоїлися від США Алекс Гутмахер, від України – Ірина Ключковська, директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка». Зокрема, у своєму слові пані Ключковська наголосила на важливості повернення славетних імен наших спввітчизників на Батьківщину і залучення до мистецьких акцій такого масштабу українських громад світу. Це дає їм змогу відчувати себе єдиною українською родиною, викликає почуття гордості за велич української культури у світі. Голова журі конкурсу, народна артистка України, Герой України Ніна Матвієнко подякувала організаторам конкурсу і побажала усім конкурсантам вдалого виступу.
Програма конкурсу включала в себе виконання учасниками віком від 18 до 35 років двох вокальних творів: один – обов'язковий твір з творчого доробку Квітки Цісик, другий – акапельно – український романс. Публіка щедро нагороджувала оплесками кожного конкурсанта, створюючи доброзичливу і теплу атмосферу. Напередодні для учасників конкурсу відбувся майстер-клас заслуженої артистки України, володарки Гран-прі міжнародного фестивалю в Італіїї Світлани Мирводи: «Український романс. Минуле і сучасність». Захоплююча і змістовна розповідь про те, що і сьогодні романс відображає емоційне життя сучасної людинин, не дивлячись на зміни у сприйнятті музики і поезії, рівні чуттєвості, у ритмі життя. Зачаровувала неповторна манера виконання в поєднанні з чудовим голосом, вібраціями високого українського духу. Кожен романс бандуристки вражав яскравістю, своєрідними звукрвими декораціями, гостротою сюжету, глибиною почуттів. Творчість Світлани Мирводи – це справді непересічне явище в історії романсового виконавства, зокрема бандурно- вокального.
Другий день конкурсу розпочався урочистим відкриттям кімнати-музею імені Квітки Цісик у приміщенні Львівської СШ №54, що знаходиться на вулиці, названій іменем Квітки Цісик у 2010 році. На батьківському будинку співачки на вул. Глибокій, 8 у цьому ж році відкрито меморіальну дошку.
Після цього всі охочі долучилися до особливої події – висаджування дерева Квітки Цісик у Саду світового українства, який був закладений з ініціативи МІОК учасниками Конгресу українців зарубіжжя у 2010 році у Музеї народної архітектури і побуту. Продовженням дійства було свято Прапора України біля пам'ятника Тарасу Шеаченку Сонячно і людно було на площі. Народна артистка України Ніна Матвієнко відкривала свято піснею «Дорога до храму». Злетіла пісня, як молитва, до серця і до Бога. «Поспішаймо, братове, творити добро поки ми іще в змозі» – піднесено і врочисто співала і Світлана Мирвода.
Завершився конкурс урочистим гала-концертом у філармонійній залі, вщерть заповненій шанувальниками українського романсу і творчості Квітки Цісик. Церемонії оголошення переможців конкурсу і вручення їм нагород передувала вітальна частина. Першим прозвучало вітання і подяка організаторам та учасникам конкурсу від Президента України Віктра Януковича, яке зачитав голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк. Потім були вітання від Міністерства культури України (оголосила представник міністерства Любов Зубко) та Міністерства закордонних справ України (оголосив представник міністерства у Львівській області В’ячеслав Войнаровський). Завершилася вітальна частина виступом директора МІОК Ірини Ключковської. Вона, зокрема наголосила на ролі українських громад зарубіжжя, завдяки яким конкурс отримав таке широке географічне представництво.
Привітав учасників конкурсу і побажав їм успіху головний меценат фестивалю української пісні Дмитро Волков, якого вдячні львів’яни нагородили щедрими оплесками.
Зворушливою цікавинкою вечора було вручення депутатом Львівської міської ради та співорганізатором фестивалю Романом Грицевичем пам’ятних подарунків переможцям дитячого конкурсу малюнків, присвяченого Квітці Цісик.
Першим розпочав церемонію нагородження переможців конкурсу член журі, композитор Кирило Стеценко. Він поділився з присутніми труднощами, які виникли у процесі визначення переможців, оскільки учасники використали різні жанри і школи: романс, народну пісню, авторську пісню, а також академічну манеру поєднали з естрадною. Але загалом це відповідало універсальному музичному жанрові самої Квітки Цісик, яка надзвичайно майстерно, щиро, людяно і делікатно зуміла модернізувати українську народну пісню та романс і викликати до неї незгасаючий інтерес широкої інтернаціональної публіки. Саме цей високий рівень майстерності Квітки Цісик (поряд із Іваном Миколайчуком, Володимиром Івасюком, Ніною Матвієнко) і став критерієм визначення місць конкурсантів. Кирило Стеценко розпочав із переможців третьої премії (грошова винагорода 300 $), якими стали Світлана Сасу (Молдова) і Едуард Наточев (Росія). Лауреатами другої премії у розмірі 500 $ стали Ольга Акулова із Донецька (Україна) і Роман Меденці (Угорщина). Дипломи лауреата конкурсу їм вручив член журі, директор Національного симфонічного оркестру України Олександр Горностай. Володарів перших премій (1000 $) Люцину Хворост із Харкова (Україна) і Віталія Соболєва із Чернівців (Україна) оголосила голова журі конкурсу Ніна Матвієнко. Найбільшою інтригою церемонії вручення нагород стало визначення володарки Гран-прі конкурсу. Оголосити її ім’я випала честь натхненнику і організаторові конкурсу Алексу Гутмахеру. Нею стала львів’янка Оксана Муха, яку зал зустрів гучними оплесками, а п. Гутмахер сказав, що голос і манера співу Оксани нагадали йому спів Квітки Цісик і пообіцяв зняти фільм про Квітку Цісик за участю володарки Гран-прі цьогорічного першого конкурсу славетної співачки. Приз глядацьких симпатій отримала одна з наймолодших учасниць конкурсу з далекої Америки Христина Махно, яка, до речі, навчається у школі, у якій колись навчалася і Квітка Цісик. Зворушений був зал і врученням номінації «Квітка Надія» наймолодшій п’ятнадцятилітній учасниці конкурсу Тетяні Лаврів із Івано-Франківська, якою передбачена щомісячна грошова допомога конкурсантці у розмірі 100 $ (800 грн.) протягом 2011 року від Українського Конгресового Комітету Америки. Цю доброчинну місію виконав Алекс Гутмахер. Ніна Матвієнко вручила комплект дисків своїх пісень і диплом лауреата ще одній львів’янці – Анастасії Плахтій.
Отже, переможцями I Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик стали:
Гран-прі: – Оксана Муха, Україна (Львів)
Перше місце: – Віталій Соболєв, Україна (Чернівці), Люцина Хворост, Україна (Харків)
Друге місце: – Роман Меденці, Угорщина, Ольга Акулова, Україна (Донецьк)
Третє місце: – Едуард Наточев (Росія), Світлана Сасу (Молдова)
Приз глядацьких симпатій: – Христина Махно, США
Номінація «Квітка Надія»: – Тетяна Лаврів, Україна (Івано-Франківськ)
Ніхто із учасників конкурсу не залишився без нагород. Усі вони мали честь стати лауреатами I Міжнародного конкурсу українського романсу імені Квітки Цісик у Львові та отримати дипломи, які стануть путівкою у їхнє творче життя. Зокрема, чарівній співачці з Естонії Олесі Літневські директор громадської організації «Галицькі фестини» Галина Дмитрів вручила спеціальний приз центру.
Завершився вечір врученням Алексом Гутмахером сертифікату, що засвідчив появу на небосхилі зірки наймення Квітки, Христині Махно з проханням передати чоловікові та синові Квітки Цісик у Америці Едові й Едді Раковичам. Для кімнати-музею Квітки Цісик у СШ № 54 у Львові п. Гутмахер передав родичці Мирославі Цісик деякі особисті речі славетної співачки і копію сертифіката зірки Квітки Цісик. Завершився конкурс урочистим гала-концертом у філармонійній залі, вщерть заповненій шанувальниками українського романсу і творчості Квітки Цісик. А відкривати концерт випала честь чарівній Світлані Мирводі із сином Тимофієм. Зворушливо і ніжно звучали романси «Грона акацій» і «О, соловію». Бандура, скрипка і романс…
Виступи переможців конкурсу перемежовувалися виступами відомих київських і львівських майстрів музичного співу: Павла Табакова, ансамблю бандуристок «Зачаровані струни» (художній керівник і диригент О. Содомора). Особливе захоплення публіки викликав виступ Антоніни і Ніни Матвієнко, які продемонстрували високу виконавську майстерність української народної пісні, а також фортеп’янні варіації на теми пісень Квітки Цісик у виконанні Алекса Гутмахера.
Кульмінацією фестивального вечора стало виконання улюбленої пісні Квітки Цісик «Черемшина», яку всі учасники конкурсу, славетне журі та увесь зал виконали в єдиному емоційному пориві.
Під час фестивалю також відбувалася художня виставка професійних художників, присвячена Квітці Цісик. У ній взяли участь: Тамара Волошенко, Віктор Жмак, Олександр Коровай, Коровай Кваша Коровай, Наталка Пухінда, Денис Струк, Галина Отчич, Галина Дудар. Куратор виставки — Марія Семенова.
Довгого життя тобі Фестивалю, творчих відкриттів Міжнародний конкурсе українського романсу імені Квітки Цісик, звучання в усіх куточках планети, єднання і порозуміння! З такими або подібними думками розходилася захоплена львівська публіка і з великою подякою на адресу організаторів цього величного дійства.
Любов Королюк
На фото: Світлана Мирвода з сином Тимофієм. На екрані фото Квітки Цісик.